Regeneracja
TURBOSPRĘŻAREK

Turbosprężarka jest ważnym, ale niestety awaryjnym elementem pojazdów. Niegdyś była ona częścią dedykowaną tylko do aut sportowych. Dziś znajdziemy ją również w kompaktach i w większości innych współczesnych pojazdów. Jeśli dojdzie do awarii turbosprężarki, nie zawsze trzeba ją wymieniać na nową. Można ją regenerować. Na czym to polega i kiedy taki zabieg przynosi oczekiwane efekty?

Turbosprężarka jest milowym krokiem w rozwoju motoryzacji

Zanim turbosprężarka na dobre zadomowiła się w branży motoryzacyjnej i była wprowadzana do coraz to nowych aut, branża poszukiwała sposobu na zwiększenie mocy silnika, ale bez konieczności nadmiernego obciążania pojazdu. Wymyślono zatem turbosprężarkę, złożoną z dwóch maszyn przepływowych – turbiny i sprężarki, stąd też jej nazwa. Cała istota działania tego elementu pojazdu skupiona jest na tym, aby zwiększać ciśnienie powietrza, które wlatuje do silnika, dzięki wykorzystaniu energii wydobywających się spalin.

turbosprężarki opole

Energia spalin trafiających do kolektora wydechowego napędza turbosprężarkę, która z kolei kontroluje ilość dostarczanego powietrza do silnika. Sprężarka w rzeczywistości pobiera energię z wałka, zasysa i spręża powietrze z otoczenia, które następnie tłoczy do cylindra. Skutkuje to zwiększeniem ilości mieszanki w komorze spalania o takiej samej objętości, co wpływa ostatecznie na wzrost mocy silnika oraz czystość spalin.

Dzięki wynalezieniu turbodoładowania i turbosprężarek można było zrobić krok naprzód w rozwoju motoryzacji. Obecnie turbodoładowane silniki stosują czołowe koncerny motoryzacyjne, jak VW, Renault , BMW i inne.

Istotę regeneracji urządzenia, jakim jest turbosprężarka jest zminimalizowanie kosztów. Przed regeneracją często dokonywane są pomiary parametrów na samochodzie. Po wymontowaniu turbosprężarki sprawdza się jej elementy wirujące i to, czy można je użyć ponownie, czy też istnieje konieczność ich wymiany na nowe. Dobre elementy nadające się do ponownego wykorzystania, myje się w myjkach ultradźwiękowych. W ramach regeneracji turbosprężarki wymianie podlegają zawsze łożyska wirnika oraz elementy uszczelniające takie jak pierścienie oporowe i odrzutniki olejowe.

Kolejnym krokiem w procesie regeneracji turbosprężarki jest montaż tzw. korasa czyli rdzenia turbosprężarki i wyważenie go. Turbina w trakcie testów, prób i sprawdzania na specjalistycznych stołach wymaga smarowania olejem, dzięki czemu, podczas tych wszystkich operacji mamy możliwość sprawdzenia turbosprężarki pod względem szczelności.

Następnie w obudowie turbiny montowana jest kierownica zmiennej geometrii. Ją również można próbować zregenerować ale możliwości warsztatowe są tu bardzo ograniczone dlatego często wymienia się ją na nową. Czasem wystarczy wadliwie pracujący układ zmiennej geometrii wymyć w myjce ultradźwiękowej czy wypiaskować aby działał prawidłowo. Na koniec zostają zamontowane obudowy kompresora i turbiny wraz ze zmienną geometrią.

Po regeneracji turbosprężarka poddawana jest końcowym testom wydajnościowym i ewentualnej regulacji układu sterowania ciśnieniem. Turbosprężarka po wszystkich tych zabiegach i testach nadaje się do ponownego użycia w pojeździe.

regeneracja turbin opole

Awarie turbosprężarki

W wyniku normalnego zużycia czy nieprawidłowej eksploatacji samochodu, turbosprężarka może przestać poprawnie działać, co odbija się negatywnie na mocy pojazdu. Można jednak przywrócić jej sprawność, dzięki fachowej regeneracji. Działanie to powoduje, że urządzenie odzyskuje pełną sprawność i pozwala zmniejszyć koszty, jakie trzeba byłoby ponieść na zakup nowej turbiny.

Jak wygląda proces regeneracji turbosprężarki?

Pierwszym etapem usługi polegającej na regeneracji turbosprężarek jest dokładne obejrzenie tego elementu, w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń zewnętrznych np. pęknięć czy braków w ukompletowaniu. Następnie turbosprężarka jest wyjmowana i rozbierana na części.

Korpus oddzielany jest od turbiny. Podlega on dokładnemu myciu i piaskowaniu co pozwala oczyścić go ze śladów rdzy i zanieczyszczeń. Dodatkowo obudowę kompresora poddaje się szkiełkowaniu, aby przywrócić jej dawny estetyczny wygląd.

Regeneracja turbosprężarek – Opole

Zauważyłeś spadek osiągów silnika lub częste przechodzenie tego podzespołu w stan awaryjny? Twój samochód nieregularnie rozwija moc, a podczas jazdy słychać charakterystyczne gwizdy i stukanie? Czas na regenerację turbosprężarki! W Kartel zajmujemy się profesjonalną naprawą i serwisem turbin zarówno do samochodów osobowych, ciężarowych, jak i maszyn rolniczych. Nasza kompleksowa oferta skierowana jest do Klientów indywidualnych i przedsiębiorców z Opola oraz okolicznych miejscowości. Serdecznie zapraszamy!

Serwis turbosprężarki – Opole: dlaczego warto skorzystać właśnie z naszych usług?

Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem. Nie uznajemy półśrodków, zawsze korzystamy z niezawodnych części zamiennych, nowoczesnych narzędzi i sprzętów, co w połączeniu z doświadczeniem naszych fachowców pozwala na profesjonalne i terminowe wykonanie nawet skomplikowanego zadania. Zapraszamy do współpracy!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług

Oddając w nasze ręce samochody i regenerację ich kluczowych części, możecie zaufać profesjonalizmowi firmy Kartel i jej pracownikom, którzy od lat specjalizują się w tej działalności.