Regeneracja
WAŁÓW NAPĘDOWYCH

W naszej ofercie znalazła się również regeneracja wałów napędowych pojazdów i maszyn. Warto wiedzieć, na czym polega taka usługa i jak jest przeprowadzana.

Czym jest wał napędowy?

Trzeba podkreślić, że wały napędowe są ważnym elementem maszyn i pojazdów mechanicznych. Wały napędowe mają zastosowanie w:

 • samochodach osobowych, ciężarowych oraz dostawczych,
 • maszynach budowlanych,
 • maszynach górniczych,
 • maszynach rolniczych,
 • pojazdach szynowych,
 • pojazdach specjalistycznych i wielu innych.
regeneracja wałów napędowych opole
Wały napędowe to część układu napędowego w kształcie walca, obracająca się wokół własnej osi. Na wale napędowym zamocowane są określone elementy. Zadaniem wału napędowego jest przenoszenie momentu obrotowego na oddalone od siebie zespoły układu napędowego. Wał napędowy najczęściej przekazuje napęd ze skrzyni biegów na most napędowy, znajdujący się z tyłu czy przodu pojazdu.

Z uwagi na charakter wykonywanej ciągłej złożonej pracy, wał napędowy poddawany jest dużym siłą i ulega uszkodzeniu w wyniku eksploatacji bądź awarii wywołanej np. zmęczeniem materiału. Można go jednak w wielu przypadkach naprawić czy zregenerować, przedłużając żywotność tej ważnej części maszyny lub pojazdu.

regeneracja wałów napędowych śląskie

Możliwe przyczyny awarii

Z uwagi na fakt, że wały napędowe są w ciągłym ruchu i składają się z rur, podpór, kompensacji i krzyżaków, może dojść do ich uszkodzenia. Często wynika ono po prostu z nieprawidłowej instalacji w pojeździe czy maszynie lub z wyboru niewłaściwych części w całym układzie napędowym.

Krzyżaki będące elementem składowym wału napędowego, są często zagniatane, ale jeśli zostanie to dokonane nieprawidłowo pojawią się problemy z wyważeniem takiego wału. Brak wyważenia przyczyni się do szybkiego uszkodzenia np. podpór a komfort jazdy będzie pozostawiał wiele do życzenia Nawet najmniejsze odchyłki przy wyważaniu wału napędowego powodują przy wysokich obrotach drgania, a te stają się przyczyną awarii wału napędowego.

Na czym polega proces regeneracji wału napędowego?

Proces regeneracji wałów napędowych zawsze zaczynamy od sprawdzenia jego stanu technicznego. Wał jest demontowany, co pozwala lepiej przyjrzeć się wszystkim elementom składowym. Następnie poddawany jest piaskowaniu lub śrutowaniu co pozwala na dokładne oględziny i wykrycie wszelkich niedociągnięć. Spowodowane to jest tym, że pod warstwą zanieczyszczeń, farby czy konserwacji nie widać wszystkich wad jakie kryje wał.

Zużyte części wału napędowego nadają się tylko do wymiany na nowe. W ramach regeneracji wału napędowego wymienia się uszkodzone elementy. W przypadku potrzeby zmiany długości wału wymienia się rury. Wał napędowy po naprawie poddawany jest procesowi wyważania dynamicznego przy zastosowaniu odpowiednich wyważarek. Dopiero wtedy można go polakierować, aby skutecznie zabezpieczyć go przed ponownym uszkodzeniem mechanicznym i korozją w najbliższej przyszłości.

regeneracja wałów napędowych dolnośląskie

Co najczęściej trzeba wymienić w wale napędowym?

Realizację usługi regeneracji wału napędowego często łączymy z koniecznością wymiany typowych elementów wału. Na ogół wymieniamy przy tym:

 • krzyżaki,
 • kompensacje,
 • flansze,
 • podpory,
 • rury.

Używamy do tego celu wyłącznie wysokiej jakości, oryginalnych części, ponieważ w ten sposób zapewniamy wałom napędowym działanie na długie lata, bez ryzyka wystąpienia kolejnej awarii. Nie trzeba od razu wymieniać całego wału napędowego w samochodzie, a tylko jego części. Dlatego regeneracja jest tańsza od zakupu i wymiany całego wału.

Regeneracja wałów napędowych: Opole

Klientów indywidualnych oraz firmy z Opola zachęcamy do skorzystania z usługi regeneracji wałów napędowych w pojazdach oraz maszynach. Mamy niezbędny sprzęt oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Każde zlecenie zaczynamy od dokładanych oględzin uszkodzonej części, a następnie przystępujemy do niezbędnych wymian i napraw. Na koniec wał jest wyważany tak, aby zapewniał stabilne i płynne działanie urządzenia. Dzięki usłudze lakierowania, jaką wykonujemy na koniec, element ten jest dobrze zabezpieczony przed korozją.

Profesjonalna regeneracja wałów napędowych: dolnośląskie, śląskie i opolskie

Jako profesjonaliści z doświadczeniem wiemy, że lepiej jest zrobić coś raz, a dobrze. Dlatego do regeneracji wałów napędowych stosujemy jedynie wysokiej jakości, sprawdzone części. To z kolei gwarantuje niezawodne działanie tego elementu przez kolejne lata bez konieczności zakupu nowego, drogiego wału. Wykonywane przez nas usługi pozwalają oszczędzić czas i pieniądze naszych Klientów. Mieszkasz w województwie opolskim, śląskim lub dolnośląskim i szukasz zaufanej firmy od regeneracji wałów napędowych? Wybierz Kartel — nie pożałujesz!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług

Oddając w nasze ręce samochody i regenerację ich kluczowych części, możecie zaufać profesjonalizmowi firmy Kartel i jej pracownikom, którzy od lat specjalizują się w tej działalności.